Calcium Pantothenicum
Latinský název Calcium Panthothenicum slouží pro vyjádření sloučeniny obsahující dvojmocný vápenatý kation a anion kyseliny pantotenové. Kyselina pantotenová je známá také jako vitamin B5, který je po vstupu do lidského organismu přeměňován na koenzym A a v této podobě pak slouží jako nezbytný pomocník u řady enzymatických reakcí.
Hojně je kyselina pantotenová využívána při terapii střevních atonií a při poškozeních nervového systému. Nalezneme ji i v léčivých přípravcích k odstranění únavy, předrážděnosti, nervozity a také k mírnění spánkových poruch. Své uplatnění nalézá mimo jiné při léčbě jaterních poruch a významný přínos představuje v kožním lékařství pro podporu epitelizace.
Je zřejmá nezbytnost vitaminu B5 pro člověka. Jeho denní dávka však není přesně definována, udává se 4-7 mg na den pro dospělého jedince, avšak setkáme se i s doporučením lékařů na dávky téměř dvojnásobné. Vitamin B5 je většinou podáván ve formě calcium pantothenatu nebo jako dexpanthenol. Mezi potraviny, které jsou bohaté na obsah vitaminu B5, patří luštěniny, kvasnice, vnitřnosti, vaječný žloutek nebo obilninové klíčky. Nebylo zjištěno nebezpečí předávkování. Calcium pantothenát se zdá být netoxický i při užívání 10 g denně po dobu několika měsíců.
Farmaceutický trh nabízí řadu možností, jak doplnit vitamin B5 při jeho nedostatečném příjmu z potravy. Nalezneme jej v lékových formách, jako jsou tablety, tobolky, nebo injekce. Přípravky jsou jednak jednosložkové, ale také vícesložkové, například B-komplex obsahující škálu vitaminů skupiny B. Calcium Pantothenicum bývá také součástí veterinárních přípravků a v humánních přípravcích je často obsaženo ve volně prodejných přípravcích pro podporu zdravého růstu vlasů. V neposlední řadě je Calcium Pantothenicum známo jako hojivá mast využívaná k epitelizaci malých poranění, iritace kůže, bércových vředů, nebo k ošetření suché kůže a ekzémů.