Calcium Carbonate
Pojmy jako pálení vápna, nebo tvrdnutí malty, ale také krápníkové jevy, tvrdost vody, či vápenec spojuje jedna významná sloučenina, a sice uhličitan vápenatý, neboli Calcium Carbonate. Vápenec je jeho přírodní formou. Při procesu zahřívání dochází k chemické reakci za vzniku dvou nových sloučenin a tomuto rozkladu se říká pálení vápna. Uhličitan vápenatý také vzniká při již zmíněném procesu tuhnutí malty, nebo při vytváření krápníků. Jedná se o bílý prášek nerozpustný ve vodě a právě svojí přítomností ve vodě způsobuje její tvrdost, která je však v tomto případě odstranitelná varem.
Co se týká využití uhličitanu vápenatého při terapii, jsou k nalezení léčivé přípravky s jeho obsahem. Často bývá přítomen jako pomocná látka farmak, kde nevykazuje žádný terapeutický efekt. Pokud bychom se však měli zaměřit na sloučeninu jako na účinnou látku, zjistíme, že se dostaneme až k pocitům jako je pálení žáhy, nafouknuté břicho, nebo plynatost. Všechny tyto projevy často dáváme do souvislosti se stavem tzv. hyperacidity, tedy překyselení. Pro člověka vyvolává stav hyperacidity nepříjemné pocity, které je dobré mírnit pomocí přípravků zvaných antacida. Mnohdy však potíže signalizují závažnější problém, kdy by ani použití antacid nebylo dostačující. Mluvíme například o žaludečním vředu s pozitivním nálezem bakterie Helicobacter pylori.
Vraťme se ale ke zmíněným antacidům. Tato terapeutická skupina léčiv může sestávat z různých možných jednotlivých látek a mezi ně patří také Calcium Carbonate. Díky své bazické povaze váže kyselinu chlorovodíkovou v žaludku a mimo to vytváří film, který i mechanicky chrání žaludeční sliznici. Léčivá látka má ještě další ochranné vlivy v žaludečním prostředí, a tak se jeví jako jednou z alternativ mírnění těchto potíží. Po podání ústy je nástup účinku poměrně rychlý, do 15 minut se většinou dostavuje efekt působení a přetrvává 1, někdy však dokonce až 3 hodiny. Přípravek se doporučuje užívat 60 minut po hlavním jídle nebo před spaním.